Select Page

Bradové dejiny

Aj taká vec ako brada má svoju históriu a dejiny. Od praveku až pod dnes prešla svojím vývinom a dokonca sa našli takí nadšenci, čo písali na bradu ódy. Chceš vedieť ako taká óda na bradu vyzerá alebo si doplniť znalosti bradového dejepisu? Neváhaj a poď sa vzdelávať!

Pravek

V praveku neboli holiace potreby príliš rozšírené a preto si obraz pravekého muža nevieme ani predstaviť inak než s poriadnou bradou, a to nie len na tvári ale po celom tele. Pri naháňaní mamutov bolo zateplenie rozhodne dôležité a prírodné kožuchy v podobe bujného ochlpenia boli skrátka IN. Symbolickú STOPku mala dostať táto módna vlna až okolo roku 30 000 p. n. l., kedy bola vyrobená prvá britva. Išlo o kremence s ostrými hranami, vhodné na holenie. Mali však krátku trvanlivosť, lebo kremenec sa rýchlo tupil. Bradám teda vďaka týmto primitívnym holítkam ešte zďaleka neodzvonilo .

Starovek

Starovekého hrdinu s mečom či antickú sochu bez brady si možno predstaviť len ťažko. Aj k tomuto obdobiu brada neodmysliteľne patrila a jej majitelia sa ňou hrdo pýšili. Pravda pokiaľ sa stihli dožiť veku, kedy im už brada rástla. To mohol byť v tomto období niekedy v celku problém.

Stredovek a renesancia

Ani v stredoveku brada neutrpela na sláve. Bradaté boli skoro všetky národy a panovník bez brady bol na hanbu. Nejeden panovník sa  bradou chválil aj vo svojom mene, ako napríklad Fridrich Barbarossa (červená brada). Kelti dobre že nelepili brady aj chlapcom, lebo Kelt bez brady nie je Kelt. Bradu si holilo iba duchovenstvo. Dá sa povedať, že brada začala strácať na popularite až s príchodom renesancie a postupom času ju vystriedali umelé parochne.

Novovek 

Brady sa zmenšovali ba dokonca niekedy úplne mizli, no tento zdanlivý koniec bradáčov bolo len ticho pred búrkou. V 19. storočí vstali z popola a dôkazom toho sú aj naši národní bradatí buditelia ako napríklad Ľudovít Štúr, ktorého brada je nám dobre známa.

  1. storočie

Objavuje sa na scéne holiaci strojček a brady idú preč. Skôr sa po svete pohybujú fúzači, no brada si doteraz v histórii vždy prerazila cestu na výslnie a inak tomu nie je ani dnes. Po uliciach sa premáva bradáčov požehnane. Uvidíme čo nám prinesie nová módna vlna.

Na záver bradového historického okienka tu máme sľúbenú ódu na bradu.  Autorom tohto skvostu je Sam Guzmán

 

Ó, kto dokáže náležite zvelebiť prednosti toho veľkolepého znaku mužského pokolenia, slávnej a nedoceniteľnej brady!

Od počiatku čias raší brada na mužskej tvári a hlása dôstojnosť a jedinečnosť nášho druhu. Dlhé veky zdobila prorokov, kráľov a svätcov starých čias.

Dlhé veky napĺňala srdcia dospievajúcich chlapcov nadšením a očakávaním.

A napriek jej vznešenosti, jej histórii a dôstojnosti je veľa tých, čo by radi upreli mužom česť tohoto odznaku mužskej hodnoty.

Radi by nás skrotili britvou v mene slušnosti a civilizácie.

Preto nemlčme. Statočne hlásajme úctyhodnú krásu a vznešenosť brady!

Nech je týmito výrokmi veľkých svätcov a učiteľov Svätej Matky Cirkvi dokázané, že brada je nie len znakom mužstva, ale neomylným znakom svätosti a spásy!

 

Tiež miluješ svoju bradu? Napíš na ňu ódu a podeľ so svetom.

About The Author

BradistaJr.

Niekedy mám chuť všetko hodiť za hlavu a stať sa miliardárom.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vitajte

Tento blog je najmä pre vás. Či už hľadáte inšpiráciu na outfit, nejaké tie novinky zo sveta brady alebo chcete zistiť ako sa vlastne jednotlivé produkty používajú. Nájdete si tu určite to svoje. Príjemné čítanie :)

Ak chceš zabiť bradu

Kategórie

Luxusné obleky na mieru

Nerastie ti?

Prihláste sa na odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Píšeme sem tak 2-3 krát týždenne a do mailu Vám príde utešený sumár. Možno aj nejaká tá promo ponuka na darčekové balenie či olej.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek! Medajlu a na hrad s Vami.