Select Page

Daň za bradu

Britské brady v ohrození

Čo a ako bude po brexite polemizovali už mnohí poprední ekonomici svetovej úrovne. Bude to bolieť, ako odstrihnutie krásneho mužného porastu. Je možné, že dokonca doslova.

Ako sa však británia vyrovná s deficitom ktorý jej vznikne? Hrabal som sa v starých anglických zákonoch, v srdci a mysli s nádejou, že nenájdem nič ohrozujúce mužské brady a vtedy som dostal poriadnu facku. Brada totižto v minulosti bola ohrozená hneď niekoľko krát.

Písal sa rok 1535 a kráľ Henry 8.my, ktorý mal sám vypeckovanú poriadnu bradu, zaviedol zdanenie neobvyklého charakteru. Anglicko zdanilo bradu. Teda, kráľ zdanil nosenie brady.

Aby však nebol až za takého diabla, rozhodol sa, že táto daň nebude rovná, ale bude sa odvíjať od spoločenského postavenia jedinca. Bradáč – kováč na tom nebol zle, avšak statkár s bradou si za ňu musel riadne zaplatiť.

Pošiel kráľ, pošla aj daň. Jeho dcéra, Alžbeta 1. sa ju snažila obnoviť, ale pateticky zlyhala. Bradáči sa jej postavili a odmietli platiť.

Brexit otriasol trhmi a tak je možné, že bude treba zo strany vlády v UK siahnúť po nekonvenčných formách zvyšovania kapitálu. A ako to už býva zvykom, na Slovensku si osvojujeme len dane a nie príjmy našich západnych vzorov. Dúfajme len, že si to neodnesie brada.

#prayforUKbeards#neverinSlovakia

 

PS: Aby ste si nemysleli, že kecám, od roku 1698 do 1772 (na takmer sto rokov!) si túto daň osvojili aj Rusi, ktorí neplatičov nasilu oholili. Ale hej, oholenie zdarma 😀

 

Zdroj: bbc.co.uk, ilustrácia: Mikey Burton @Dribble

About The Author

Bradista

Príroda to zariadila tak, že nemám bradu. Tak o nej aspoň píšem. (Mám bradu, ale nemám na nej huňatý porast. Som žena. Teda poslednýkrát, keď som to kontrolovala, som ňou bola.)

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihláste sa na odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Píšeme sem tak 2-3 krát týždenne a do mailu Vám príde utešený sumár. Možno aj nejaká tá promo ponuka na darčekové balenie či olej.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek! Medajlu a na hrad s Vami.